+48 730 129 140 michal@sped-id.pl

Chciałbyś się dowiedzieć, czym jest drukowanie etykiet dla roślin? Chcesz sprawdzić, gdzie jest to możliwe oraz kto się tym zajmuje? A może nie jesteś do końca pewny, czy wymóg paszportu dla roślin dotyczy również Ciebie?

  1. Czym jest paszport dla roślin?
  2. Jak drukować etykiety?

To, że tutaj jesteś, to nie może być przypadek. Prawdopodobnie szukałeś odpowiedzi na te pytania, a w takim razie idealnie trafiłeś. W poniższym artykule poznasz wszelkie niezbędne informacje na temat paszportów dla roślin oraz procesu ich powstawania.

Czym jest paszport dla roślin?

Jeżeli chodzi o temat paszportów dla roślin, należałoby zacząć od początku. Do czego tak naprawdę służy nam taki paszport? Paszport dla roślin jest to dość niedawny wymysł i obowiązuje on określone rośliny. Wynika to z ustawy, która w połowie grudnia ubiegłego, 2019 roku została ustanowiona przez Unię Europejską. Taki paszport musi posiadać określona grupa roślin. Brak paszportu jest wysoko karany przez organ najwyższy zajmujący się branżą ogrodniczą oraz ochroną roślin. Paszport dla roślin zawiera wszelkie niezbędne informacje na temat tych roślin. Paszport będzie konieczny podczas importu oraz eksportu roślin na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej, gdzie ta właśnie ustawa zaczęła obowiązywać. Bez wątpienia paszportowanie roślin ma zapewnić roślinom ochronę. Czy tak się stanie, zobaczymy z czasem. Dlatego ważne jest to, aby każdy, kto handluje takim asortymentem oraz każda osoba zajmująca się roślinami została uświadomiona o nowych przepisach i ściśle się do nich stosowała.

Jak drukować etykiety?

Drukowanie etykiet na rośliny jest bardzo ważnym procesem w kontekście branży ogrodniczej. Każda etykieta powinna zawierać zbiór określonych informacji na temat danej rośliny. Paszport, czy też inaczej etykieta będzie musiała posiadać kod w postaci liter, przy czym każda z nich odpowiada odpowiedniej informacji. Paszporty dla roślin drukowane są przez specjalne firmy świadczące usługi znakowania roślin. Jest to jedna z dwóch opcji związanych ze znakowaniem roślin. Drugą opcją jest samodzielne przygotowanie takiego oznaczenia. Do samodzielnego przygotowania potrzebne nam będą przeznaczone do tego specjalne drukarki oraz etykiety. Ze względu na jakość i poprawność wykonania, zadanie to warto oddać w ręce specjalistów lub skorzystać z oferowanych przez nas drukarek.

Nie musimy się obawiać wysokich kosztów, ponieważ cena takiej usługi nie jest zbyt wysoka, co wpływa na jej atrakcyjność. Przeszkodą, która może pojawić się w samodzielnym wykonaniu paszportu, są wymagania dotyczące wyglądu oraz informacji w nim zawartych. Wynika to tego, że każdy z paszportów musi być znormalizowany oraz ujednolicony dla całej Unii Europejskiej. Jednak jeżeli ktoś potrafi to robić samemu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby drukować etykiety we własnym zakresie.