+48 730 129 140 michal@sped-id.pl

W grudniu ubiegłego roku zaczęło obowiązywać w całej Unii Europejskiej prawo związane ze zdrowiem i ochroną roślin. Wprowadzono specjalne paszporty dla roślin. Jeśli zastanawiasz się, czym są te dokumenty, odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule.

  1. Nowe prawo w sprawie roślin
  2. Paszporty dla roślin

Wszystkie zmiany dotyczą dwóch nowych rozporządzeń podpisanych przez Parlament Europejski oraz Radę Unii Europejskiej. Jaki jest cel przepisów? Na czym polegają owe rozporządzenia? Więcej informacji znajdziesz w niniejszym artykule.

Nowe prawo w sprawie roślin

Rozporządzenia z 2016 i 2017 roku wprowadzają zmiany w dotychczasowym prawie związanym z ochroną oraz zdrowiem roślin. Rozporządzenia te dotyczą głównie wszystkich producentów i dostawców roślin, zarówno ozdobnych, jak i żywnościowych czy paszowych. Nowe przepisy, które weszły w życie w połowie grudnia ubiegłego roku, obejmują następujące rośliny:

  • drzewa, krzewy, sadzonki, rośliny w doniczkach, krzewinki oraz materiały szkółkarskie
  • nasiona
  • cebule, bulwy, korzenie, bulwocebule, kłącza, sadzeniaki ziemniaka, zrazy, okulanty, szczepy, pąki, rozłogi, podkładki, stolony

Jeśli zajmujesz się produkcją, sadzeniem lub/i masz hodowlę, obowiązkowo musisz nie tylko zarejestrować się w rejestrze urzędowym, ale i przygotować specjalne paszporty roślin, którymi dysponujesz. Prawo dotyczy także osób, które przechowują, udostępniają na rynku, gromadzą, wysyłają czy przetwarzają zarówno rośliny, jak i produkty roślinne.

Paszporty dla roślin

Paszporty dla roślin to dokument, który potwierdza, że dana roślina jest wolna od agrofagow kwarantannowych. Poświadczenie tego rodzaju umieszcza się na odpowiedniej etykiecie. Tekst musi być czytelny i trwały, a wielkość czcionki taka, by odczytanie informacji nie wymagało użycia dodatkowych narzędzi optycznych. W całej Unii Europejskiej wygląd etykiety jest ujednolicony. W lewym górnym rogu umieścić należy flagę unijną, w prawym wyraz Paszport roślin/Plant passport. Następne dolna część etykiety ma zawierać informacje dotyczące rośliny. I tym samym:

  • miejsce po literze A – należy podać informacje związane z: nazwą botaniczną lub nazwą przedmiotu. Nazwa odmiany nie jest wymagana, ale również można ją dodać
  • po literze B – podajemy kod państwa członkowskiego (w przypadku Polski – PL) oraz numer rejestracyjny rośliny, który otrzymujemy po rejestracji w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa
  • miejsce po literze C – numer/kod identyfikacyjny produktu/rośliny (nadawany przez producenta lub PIORiN – jeśli to instytucja ta wydaje dany paszport
  • po literze D – podajemy nazwę państwa, z którego roślina pochodzi

Każdy paszport dla roślin musi mieć kształt prostokąta lub kwadratu. W przypadku kodów identyfikacyjnych można wykorzystać kody kreskowe, kody QR, mikroprocesor lub hologram. Etykiety należy umieścić na opakowaniu, w pojemniku, w wiązce lub na doniczce.