+48 730 129 140 michal@sped-id.pl

Zgodnie z rozporządzeniem nr 2016/2031 wydanym przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej, od 14 grudnia obowiązują nowe przepisy w zakresie zdrowia roślin. Chodzi o specjalne paszporty roślin.

  1. Kto musi przygotować paszporty roślin?
  2. Jak zrobić paszport rośliny?
  3. Drukowanie paszportów dla roślin

Nowe przepisy dotyczą praktycznie wszystkich roślin, które są przeznaczone do sadzenia. Tym samym obejmują między innymi drzewa, krzewy, sadzonki, rośliny doniczkowe, bulwy, cebule, a nawet niektóre nasiona.

Kto musi przygotować paszporty roślin?

Każdy podmiot, którego działalność dotyczy produkcji i obrotu materiałem roślinnym, musi pamiętać o zarejestrowaniu się w nowym urzędowym rejestrze podmiotów profesjonalnych. Jeżeli jednak wcześniej dokonałeś wpisu do rejestru Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, twoje dane zostaną automatycznie przeniesione. W takim przypadku pamiętaj jedynie o tym, aby sprawdzić i w razie potrzeby zaktualizować informacje przed 14 marca 2020 r. Istotne jest to, że zmiany w przepisach związanych ze zdrowiem roślin obejmą również te podmioty, które wcześniej nie musiały rejestrować się we wspomnianych rejestrach.

Jak zrobić paszport rośliny?

Paszporty roślin potrzebne będą przy wszystkich roślinach przeznaczonych do sadzenia na obszarze UE. Również rośliny doniczkowe w momencie wyprowadzenia ich poza gospodarstwo hodowcy będą musiały otrzymać taki dokument. Na szczęście format paszportu dla roślin jest jednolity dla całej Unii Europejskiej. Dokładny wzór został określony w rozporządzeniu 2017/2313. Znajdziesz go również na naszej stronie.

Drukowanie paszportów dla roślin

Chociaż powyższe informacje mogą wydawać się niekorzystne dla firm specjalizujących się w produkcji roślin, to w praktyce nie jest to przesadnie kłopotliwe. Wszystkie przepisy regulujące paszporty dla roślin są ogólnie dostępne. Dodatkowo w kwestii samego drukowania paszportów roślin (plant passport) możesz skorzystać z naszej wiedzy i doświadczenia. Coraz więcej klientów zgłasza się do nas po drukarki paszportów roślin, dzięki którym mogą przygotowywać je we własnym zakresie. Pozwala to obniżyć koszty produkcji roślin i jednocześnie eliminuje ryzyko przestojów związanych z niedostarczeniem paszportów przez dostawcę. Już teraz skontaktuj się z naszym handlowcem, a odpowie na wszystkie twoje pytania na temat paszportów roślin oraz przygotuje atrakcyjną ofertę na drukarkę do znakowania i niezbędne materiały eksploatacyjne. Gwarantujemy najlepsze ceny rozwiązań związanych z plant passport.